Koło ratunkowe dla firm w czasach koronawirusa

Wiecie, że tylko w ostatnim dniu Marca w Polsce zawieszono prawie 10 000 działalności gospodarczych? W całym marcu było to 48 000 podmiotów, co stanowi ponad 1,5% wszystkich działalności gospodarczych w Polsce. Dla wielu firm usługowych obecna sytuacja jest po prostu dramatyczna. Kwarantanna i wynikające z niej ograniczenia mobilności nałożone nas wszystkich sprawiły, że niektórzy przedsiębiorcy z dnia na dzień utracili zdolność generowania jakichkolwiek przychodów. Niestety taki spadek przychodu, praktycznie nigdy nie idzie w parze z analogicznym spadkiem kosztów, gdyż lwia część wydatków jest po prostu stała. Rezultatem tej prostej implikacji będą masowe zawieszenia i upadłości małych i średnich przedsiębiorstw.

Dwa tygodnie temu zadzwonił do mnie Łukasz Kowalski, jeden z założycieli znanej agencji digitalowej Flying Bisons proponując, abyśmy przy okazji pandemii zrobili coś razem, co mogłoby mieć “znaczenie.” Był to o tyle zbieg okoliczności, gdyż od kilku dni miałem pomysł na non-profit platformę “pay it upfront”, który chciałem zrealizować, gdybym tylko dysponował wolnymi mocami programistycznymi. Pozytywnie zaskoczony odpowiedziałem o nim Łukaszowi. Po krótkim objaśnieniu samej idei Łukasz stwierdził, że działamy. No i podziałaliśmy 🙂

Niespełna dwa tygodnie później wystartowaliśmy z platformą Lokalne Bony.

Jej fundamentalnym założeniem jest to, aby w prosty i przejrzysty sposób umożliwić firmom dotkniętym przez kwarantannę szybkie wygenerowanie przychodów. W szczególności tym, które nie posiadają szybkich płatności online przez co łatwo nie mogą przyjmować wpłat od klientów lub też po prostu w żaden widoczny sposób nie zaznaczyły swojej obecności w internecie do tej pory.

Wyszliśmy z założenia, że niezależnie od tego czy jesteś renomowanym barberem w stolicy, czy małym salonem fryzjerskim w Koszalinie to masz swój fanpage na FB. Nawet jeżeli jesteś skrajnym ortodoksem i nie masz założonego fanpage dla swojego biznesu, to masz na nim konto osobiste, a więc w każdej chwili będziesz mógł założyć podstronę dla swojej firmy.

Dlatego korzystając z API FB, stworzyliśmy bardzo prosty system logowania, w którym za pomocą dosłownie kilku kliknięć tworzysz sobie w naszym serwisie podstronę, której treści są “zaciągane” bezpośrednio z Facebook’owego fanpage Twojego biznesu.

Następnie przy udziale fenomenalnego zespołu Tpay, udało nam się połowicznie zautomatyzować proces podpinania się do ichniejszej bramki płatności. Wystarczy, że zastosujesz się do instrukcji podanych w tym krótkim filmie:

I 10 minut od wejścia na Lokalne Bony, będziesz mógł cieszyć się swoją własną podstroną w naszym serwisie oraz możliwością przyjmowania wpłat od swoich klientów.

Bardzo istotny jest również fakt, że sam serwis działa pro bono. Koszt sprzedaży bonu w serwisie to 2%. Połowa tej kwoty przeznaczona zostanie na walkę z COVID-19 poprzez wsparcie największej akcji w Polsce, a pozostała część na pokrycie kosztów serwerów oraz procesora płatności.

Ważne: Lokalne Bony to serwis dedykowany wszystkim profesjom i branżom – nie tylko fryzjerom i barberom! Restauracje, puby, kawiarnie, trenerzy personalni, salony urody, salony kosmetyczne, fizjoterapeuci, masażyści, osteopaci, szkoły jazdy, parki rozrywki, tatuażyści, hotele, agroturystyki, mechanicy, kaletnicy czy krawcowe itd. Po prostu wszyscy!

Przykład: Strona na Lokalne Bony Hotelu Spa Wieniawa

Wiemy, że sytuacja jest dramatyczna i liczy się każdy dzień. Dlatego postanowiliśmy udostępnić wam serwis jak najszybciej, mimo że jeszcze jest kilka rzeczy, które trzeba usprawnić. W najbliższych tygodniach będziemy go regularnie rozwijać, dodając nowe funkcjonalności. Śmiało piszcie jeżeli macie jakieś sugestie co powinniśmy dodać, usprawnić, zmienić, zaimplementować!

Dajcie proszę znać wszystkim swoim znajomym, którzy nie są w stanie oferować swoich usług w związku z pandemią. Jeżeli nikt Wam nie przychodzi do głowy, a podoba Wam się ta idea to share’ujcie na Facebook i LinkedIn. Z góry dziękuję!

Pomożecie?

DP

Wyświetleń 459

2 Comments

    1. Dawid Paczka 30 kwietnia 2020 17 h 48 min

      Tutaj w przystępny sposób wytłumaczyliśmy na co przeznaczamy te 2%:

      Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *